Pałac Czettritzów Zamkowa 4, 58-300 Wałbrzych

Pałac Czettritzów





71 Recenzje




Pałac Czettritzów Zamkowa 4, 58-300 Wałbrzych




O firmie

Pałac Czettritzów – Tajemniczy Wałbrzych |

Kontakty

Zadzwoń do nas
Zamkowa 4, 58-300 Wałbrzych

Godziny pracy

Funkcje

  • Parking dla niepełnosprawnych
  • Wejście dostępne dla niepełnosprawnych
  • Odpowiednie dla dzieci




Rekomendowane recenzje

Zuzanna Dziubińska
21.10.2023
Pałac Czettritzów
Architektura Wałbrzycha prosi się o renowację tych wszystkich budynków, które mają w sobie tyle piękna i historii
Mark Gyk
03.10.2023
Pałac Czettritzów
Zamek Czettritzów, zwany również „Zamkiem Wałbrzych” lub „Pałacem Czettritzów”, został wybudowany w latach 1606 – 1628 przez rodzinę von Czettritz, jako samowystarczalny kompleks obronno-mieszkalny. Nastąpiło to po pożarze Zamku „Nowy Dwór” w 1581 r., którego ruiny znajdują się w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze, z inicjatywy Christopha von Czettritza, jednak dzieło zwieńczył dopiero jego syn Diprand. Do połowy XVII w. w rezydencji zamieszkiwała wdowa po Diprandzie von Czettritz -Elżbieta von Zedlitz. Po jej śmierci zamek przeszedł w ręce Henryka von Czettritz, a potem Marii Katarzyny Bibrian z domu Czettritz. Po jej śmierci w 1718 r. majątek kolejno przechodził z rąk do rąk w ramach rodu Czettritzów,. W końcu w roku 1738 ówczesny zamek wraz z miastem, Jan Abraham Czettriz sprzedał Konradowi Maksymilianowi Hochbergowi. Nastąpiły prace modernizacyjne. Dostawiono wówczas cylindryczną wieżę z klatką schodową, a w murze wykuto nowe wejście, ozdobione pseudorenesansowym portalem i herbem Hochbergów (na jednym ze zdjęć) którego domeną są trzy pagórki nad czerwono-białą szachownicą. I na prawie 300 lat Wałbrzych zdominowany przez Hochbergów zapomniał o Czettritzach… Za wyjątkiem samych Hochbergów. Na jednym ze zdjęć widzimy nad innym wejściem herb Czettritzów – głowę bawołu. Od 1882 r. siedziba ulegała dalszej modyfikacji. Od strony południowej dobudowano 2-kondygnacyjny człon z płaskim stropodachem, a w latach następnych dalszy fragment muru oraz wysoki budynek administracyjny. Od tej pory aż do czasów II Wojny Światowej cały kompleks służy zarządowi i administracji dóbr Hochbergów. Ostatnią rozbudowę przeprowadzono w roku 1922 w kierunku południowym. Po wojnie kompleks służył różnym instytucjom, w tym Urzędowi Wojewódzkiemu. W latach 1964-65 zostały przeprowadzone roboty elewacyjne całego obiektu. Od 2004 r. w budynku ma siedzibę Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa.
Konrad Knapik
30.09.2023
Pałac Czettritzów
Ładny zamek plus 2 pałacyki na terenie ogrodów.
Joanna Wand
29.08.2023
Pałac Czettritzów
Miłe otoczenie tylko ceny do zamku to chyba wzięli z kosmosu jak na Polskę to bardzo drogo.
EDYTA L
28.08.2023
Pałac Czettritzów
Dwór, ok. 1610 r. wzniesiony dla Dipranda von Czettritza, przebudowany w l. 20.-50. XVIII w. Zakupiony przez Hochbergów w 1738 roku. Znacznie rozbudowany, wg projektu Paula Resenera, w l. 1889-99 oraz w roku 1920, w związku z przekształceniem rezydencji na siedzibę zarządu dóbr książąt von Pless (Die Verwaltung des Fürsten von Pleß), które miało miejsce w 1882 r., obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu im. Angelusa Silesiusa, budynek neomanierystyczny z zachowanym nowożytnym budynkiem dworu. Budynek kilkuczłonowy. Północną część obecnego budynku stanowi dawny późnorenesansowy dwór, na rzucie prostokąta z narożną wieżą (1882 r.), przy północnym narożu elewacji zachodniej. W 1889 r. do dworu od południa dostawiono dwukondygnacyjny aneks, kryty dachem pulpitowym. W 1898 r. do istniejących budynków, od południa dostawiony został trzykondygnacyjny, 5-osiowy budynek, z ryzalitami zwieńczonymi neomanierystycznymi szczytami. W 1922 r. miała miejsce kolejna rozbudowa, budynek został wydłużony w kierunku południowym, o cztery kolejne osie. Elewacje obu tych członów budowli posiadają analogiczną kompozycję i detal architektoniczny
Andrzej Brzezki
20.08.2023
Pałac Czettritzów
Warto zobaczyć i poczytać na miejscu o historii rodów panujących, które stworzyły to miejsce.
Robert Grzymkowski
19.08.2023
Pałac Czettritzów
W przeciwieństwie do Willi księżnej Daisy obiekt w dobrym stanie technicznym; został dobrze odrestaurowany. Obecnie znajduje się tu szkoła państwowa, co powoduje, że zwiedzanie jego wnętrza jest mocno utrudnione, a czasami niemożliwe.
Tomasz Madro
30.07.2023
Pałac Czettritzów
Miejscem pełne tajemnic, przepiękne budowle.Warto zobaczyć
Yellow Angel
29.07.2023
Pałac Czettritzów
Ładne, zadbane miejsce
Tomasz
25.07.2023
Pałac Czettritzów
Wybudowany na początku XVII wieku dla rodziny von Czettritz potężny zamek dziś jest siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej imienia Angelusa Silesiusa. Ten renesansowy obiekt został w XVIII wieku przejęty przez rodzinę Hochbergów. Do zamku przylega park, w którym znajdują się niszczejąca dziś willa, a w której od 1941 roku do śmierci mieszkała księżna Daisy von Pless.Teren byłego zamku jest ogrodzony i patrząc na znaki osoby postronne nie powinny tutaj wchodzić. Wydaje się, że zapomina się o znaczeniu tego obiektu, a nie powinno tak być, gdyż rodziny von Czettritz i Hochberg to bardzo ważna historia Wałbrzycha i okolic.

Dodaj recenzję

Mapa

Zamkowa 4, 58-300 Wałbrzych
Pałac Czettritzów