Kościół z Rogowa 26-060 Tokarnia

Kościół z Rogowa





13 Recenzje




Kościół z Rogowa 26-060 Tokarnia




O firmie

|

Kontakty

Strona internetowa
Zadzwoń do nas
26-060 Tokarnia

Godziny pracy

Funkcje

  • Parking dla niepełnosprawnych
  • Odpowiednie dla dzieci
  • Turystyka piesza
  • Stoły piknikowe
  • Toaleta ogólnodostępna




Rekomendowane recenzje

Leszek Zdrach
19.10.2023
Kościół z Rogowa
warto zajrzeć
Naklockowani
06.10.2023
Kościół z Rogowa
Miałem okazję być w nim na ślubie. Jeden z piękniejszych kościołów w jakim byłem, a widziałem nie mało.
Jack Ram
25.09.2023
Kościół z Rogowa
Klimatyczne miejsce.
Grażyna Pyk-Półtorak
23.09.2023
Kościół z Rogowa
Pięknie odrestaurowany zabytek , pamiętam jak kościół był rozebrany na części i elementy budowli leżały na starcie,nie myślałam,że będzie tak wspaniale odtworzony❣️
Mirek Las
29.08.2023
Kościół z Rogowa
Kościół drewniany z Rogowa stanowi dar Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Do skansenu został przeniesiony w 1996 r. Kompleksowe prace konserwatorskie przy nim zakończono w 2002 roku. Kościół szpitalny pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia powstał w Rogowie w 1763 r. z fundacji Michała Wodzickiego, dziedzica Rogowa, podkanclerzego wielkiego koronnego oraz biskupa przemyskiego. Ściany świątyni wzniesiono w konstrukcji zrębowej, z drewna modrzewiowego na dębowych podwalinach. Dach krokwiowo-płatwiowy pokrywa gont (krokwie to elementy skośne konstrukcji dachu, płatwie – belki poziome oparte na ścianach szczytowych). Wyposażenie w stylu rokoko pochodzi głównie z XVIII wieku. Belkę, na której znajduje się napis fundacyjny z datą, wykonano z jednego kawałka modrzewiowego drewna. W części centralnej wisi na niej barokowy krzyż z postacią Chrystusa. Uwagę przykuwają też bogato zdobiona ambona oraz oryginalne rokokowe ołtarze boczne. W lewym znajdował się niegdyś olejny wizerunek św. Jana Nepomucena (skradziony przed przeniesieniem kościoła), w prawym zaś obraz przedstawiający scenę Ukrzyżowania. W ołtarzu głównym zawieszono przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem pochodzące z II poł. XVIII. Według opracowań omawiających sanktuaria na Kielecczyźnie, obraz ten uznawano za cudowny. W wieku XVIII zasłaniano go zasuwą z wizerunkiem świętego Mikołaja. Przy wejściu na chór ustawiono cenny malowany konfesjonał. Na uwagę zasługują bogate polichromie reprezentatywne dla małopolskiego baroku, z silnymi akcentami ludowymi. Strop nawy zdobi malowidło przedstawiające walkę Michała Archanioła z szatanem, w prezbiterium przedstawiono scenę koronacji Najświętszej Marii Panny. Malatury kościoła z Rogowa odrestaurowane zostały w 1864 r., podczas remontu świątyni, przez malarza z Wiślicy, Rudolfa Marusieńskiego – który przez lata uchodził za ich autora. W skansenie kościół pełni swoje pierwotne funkcje – jest wciąż czynnym obiektem sakralnym, regularnie odprawiane są tu msze.
KALANG
08.08.2023
Kościół z Rogowa
Modrzewiowy kościół poszpitalnym z 1763 roku jest jednym z najładniejszych obiektów skansenu. Obiekt ten udostępniono zwiedzającym w 2002 roku. W 2017 roku ukończono renowację ołtarza głównego wraz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Obok stoi dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej z roku 1848 .

Dodaj recenzję

Mapa

26-060 Tokarnia
Kościół z Rogowa