Hala Spacerowa Tadeusza Kościuszki, 58-310 Szczawno-Zdrój

Hala Spacerowa





370 Recenzje
  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę




Hala Spacerowa Tadeusza Kościuszki, 58-310 Szczawno-Zdrój




O firmie

Aktualności - Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. |

Kontakty

Zadzwoń do nas
+48748493130
Tadeusza Kościuszki, 58-310 Szczawno-Zdrój

Godziny pracy

  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę

Funkcje

  • Parking dla niepełnosprawnych
  • Wejście dostępne dla niepełnosprawnych
  • Odpowiednie dla dzieci




Rekomendowane recenzje

dolnoslaskie_spacery
28.10.2023
Hala Spacerowa
Piękne miejsce warte zobaczenia. Hala Spacerowa z Pijalnią Wód Mineralnych to unikalny kompleks zabytkowy XIX -wiecznej architektury. Obecna Hala w stylu klasycystycznym została ukończona w 1896 r. Do największych walorów miasta należą w/w wody lecznicze, szczawy wodorowęglanowo- sodowo-wapniowo-magnezowe. Dodatkowym atutem uzdrowiska jest położenie, krajobraz i historia miasta, które należało przez połowę millenium do rodu Hochbergów.
Suavek
16.10.2023
Hala Spacerowa
Najczęściej wybierane miejsce przez miejscowych do wypoczynku wśród kwiatów i zaciszu drzew.Obok hali mamy pijalnię wód mineralnych.W okresie letnim czesto prowadzone są bezpłatne koncerty i występy w muszli koncertowej.
EDYTA L
16.09.2023
Hala Spacerowa
Pierwotna hala spacerowa zbudowana została na wzór kolonady uzdrowiskowej w Wiesbaden i nazwana halą Elizy na cześć koronowanej księżnej pruskiej Elżbiety, żony Fryderyka Wilhelma IV, która przebywała w zdroju na kuracji w 1831 roku wraz z mężem. Była obszerną halą, pośrodku której znajdowała się głębiej umieszczona studnia, otoczona drewnianą barierką. Wodę mineralną pobierano za pomocą szklanego czerpaka, umocowanego na długim kiju. Pijalnię połączono arkadowym przejściem z Halą Spacerową. Szczawieńskie wody cieszyły się tak ogromną sławą, że w 1825 roku zamówienie na ich butelkowaną wersje dotarło nawet z dalekich Chin.W 1820 roku był tu m.in. znany działacz społeczny z wielkopolski Karol Marcinkowski oraz książę Antoni Radziwiłł z rodziną. Brat Marii Walewskiej, generał Benedykt Łączyński. Bawili tu również m.in. Karol Kaczkowski, Zygmunt Krasiński, wielokrotnie Hipolit Cegielski, Edward Dembowski i Teofil Lenartowicz, a przede wszystkim Henryk Wieniawski, który stał się patronem uzdrowiska. Do sławy uzdrowiska przyczynili się znamienici goście, przybywający na zaproszenie Hochbergów do pobliskiego zamku Książ.Obecna hala o długości 77 metrów, 15 m szerokości i 10 metrów długości została postawiona w miejscu pierwszej kolonady, która spłonęła 14 marca 1893 roku. W Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie Zdroju znajdują się ujęcia leczniczych wód mineralnych: „Dąbrówka”, „Marta”, „Mieszko” i ,„Młynarz”. Na kuracjuszy czeka czytelnia prasy na I piętrze. W recepcjach obiektów sanatoryjnych istnieje możliwość zakupienia butelkowanych wód mineralnych i leczniczych.Przykrywającą hale koleba wsparta jest na drewnianych wspornikach i słupach. Ściana hali od strony ul. T. Kościuszki ma konstrukcję szkieletowo murowaną, zaś od wschodu budowla otwarta jest w kierunku alei spacerowej Parku Zdrojowego. Zwraca uwagę znajdująca się na skrzyżowaniu nawy i ryzalitów środkowych hali, dwukondygnacyjna wieża. W dolnej, prostopadłej części, posiada ona tralkową balustradę, natomiast w wyższej części z ośmiobocznym prześwitem zwieńcza ją kopuła z latarnią
Rob Nab
25.08.2023
Hala Spacerowa
Przepiękna architektura, piękne położenie, jednak brak pomysłu na wydobycie piękna tego miejsca. Obsrane przez gołębie parasole lodziarni szpecą i odstraszają.
kasiakropka371
21.08.2023
Hala Spacerowa
Miejsce z historią Pięknie zachowany budynek Szkoda że nie w pełni wykorzystany Jednak warto zobaczyć szczególnie że leży przy pięknym rozległym parku który szczególnie polecam Najlepiej odwiedzić na wiosnę kiedy kwitną drzewa i krzewy magnolii azalie i rododendrony
Piotr Maćkowiak
02.08.2023
Hala Spacerowa
Hala Spacerowa w Szczawnie Zdroju powstała tuż obok pijalni wód czyli szczawów. Wszystko po to, by przebywający tu kuracjusze, mogli oddawać się uciechom towarzyskim także podczas deszczowej pogody. Wyjazd do uzdrowiska był bowiem w XIX i na początku XX wieku nie tylko okazją dla podratowania zdrowia, ale także do prowadzenia bogatego życia towarzyskiego. Dlatego powstała tu cała infrastruktura, mająca umilić gościom spędzanie wolnego czasu.
Marcelina Wnek
29.07.2023
Hala Spacerowa
Bardzo warto przysiąść na kawe i ciastko. Czas się tam zatrzymał w pięknym momencie ,♥️
Mark Gyk
29.07.2023
Hala Spacerowa
Wspaniałe historyczne miejsce gdzie można się przechadzać w cieniu przed Słońcem czy też przed opadami deszczu. A przy okazji kosztować czterech rodzajów wód mineralnych. Hala wybudowana w 1820r. do dziś zachowała swój klimat i do dziś służy pierwotnym celom. Kto jeszcze nie był musi koniecznie odwiedzić to miejsce.
Tomasz
29.07.2023
Hala Spacerowa
Hala Spacerowa o drewnianej konstrukcji jest połączona z Pijalnią Wód Mineralnych, z którą razem stanowią piękny architektonicznie obiekt. Hala ma około 70 metrów długości, i jak to ma w nazwie, służy do spacerowania czy schronienia się przed deszczem. Obecnie możemy zakupić tutaj pamiątki. Polecam pokręcić się zarówno w samej Hali Spacerowej, jak i wokół, i poprzyglądać się temu bardzo ciekawemu obiektowi. Z informacji praktycznych: samochód możemy zostawić na znajdującym się w pobliżu bezpłatnym parkingu przy ulicy Kolejowej.
Daniel Bogacki
28.07.2023
Hala Spacerowa
Jeśli będziecie na Dolnym Śląsku nawet zimą warto odwiedzić Pijalnię Wód Mineralnych należąca przez pół minionego wieku do rodu Hochbergów w Szczawnie -Zdroju z końca XIX wieku. Ta unikalna budowla zachowała się dzięki pracom konserwatorskim po pożarze. Zdjęcie dekoracyjnego sgraffito, które mieści się wewnątrz Hali Spacerowej przedstawia Asklepiosa - boga sztuki lekarskiej, przyjmującego z rąk bogini zdrowia Higiei czarę z wodą mineralną „Mieszko”. Najstarszym źródłem odkrytym w Szczawnie-Zdroju jest uwiecznione na sgraffito „Mieszko”, którego istnienie źródła potwierdzone było już w XV wieku. Na parterze Pijalni Wód warto zwrócić uwagę na rzeźbę szczawieńskiej nimfy „Najada” opiekującej się zdrojem.

Dodaj recenzję

Mapa

Tadeusza Kościuszki, 58-310 Szczawno-Zdrój
Hala Spacerowa