Dwór Kłóbka 18, 87-840 Kłóbka

Dwór





58 Recenzje
  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę




Dwór Kłóbka 18, 87-840 Kłóbka




O firmie

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku |

Kontakty

Zadzwoń do nas
Kłóbka 18, 87-840 Kłóbka

Godziny pracy

  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę

Funkcje

  • Parking dla niepełnosprawnych
  • Wejście dostępne dla niepełnosprawnych
  • Odpowiednie dla dzieci




Rekomendowane recenzje

Jad Rog
26.10.2023
Dwór
Podobało mi się....i sympatyczny koncert.
viola viola
23.09.2023
Dwór
Byłam dwa lata temu, podczas pobytu w skansenie, który już wcześniej znałam i bardzo się zaskoczyłam udostępnieniem dworu do obejrzenia. Było co oglądać! Piękne wnętrza, niezwykła historia ciekawie opowiedziana przez przewodniczkę, naprawdę warto odwiedzić!
ZBIGNIEW NIEWIADOMSKI
22.09.2023
Dwór
Od czasu średniowiecza poniżej dworu na spiętrzeniu rzeczki Lubieńki działał młyn wodny. Ukształtowany historycznie układ przestrzenny z kościołem, grodziskiem i założeniem dworskim (także folwarcznym i parkowym) położonymi na sąsiadujących ze sobą wzniesieniach oraz ulokowanym poniżej młynem wodnym zachował się do czasów współczesnych.Pamiątki po malarce (szkice, rękopisy, pianino, a przede wszystkim namalowane przez nią obrazy) zgromadzono we wzniesionym w XIX wieku skrzydle rezydencji można podziwiać .Z Kłóbką związane są dzieje jej właścicieli – patriotycznego rodu Orpiszewskich. Przepiękny park z młynem wodnym i stawem dominują nad krajobrazem tutejszego skansenu miejscówka jest godna poleceniu dla rodzin oraz seniorów i dla osoby niepełnosprawnej z opiekunem.
Marek Jóźwik
22.09.2023
Dwór
W dworku mieszkała jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina - Maria z Wodzińskich Orpiszewska. Dwór jest odnowiony i wydaje się, że jakby stracił swoją duszę.W parku utworzono alejki z mostkami i drogowskazami do ciekawych miejsc. Warto zobaczyć Dąb Powstańców.Wizytę w dworze należy połączyć ze zwiedzeniem skansenu.
Katarzyna Pawlak
13.09.2023
Dwór
Przepiękne miejsce warte uwagi
Teresa Janocha
07.09.2023
Dwór
Dwór z XIX w od 2015 r.jest integralną częścią Parku Etnograficznego, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska - jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego (opisana w poemacie pt. W Szwajcarii). Od wsi etnograficznej dwór oddzielony jest stawem powstałym na spiętrzeniu rzeki Lubienki. W dworskich wnętrzach wiernie odtworzony został klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii Orpiszewskiej.Dwór był własnością rodu Orpiszewskich. Członkowie tego rodu byli uczestnikami wszystkich polskich powstań narodowych. Parterowa część budowli została wzniesiona po 1845 r. W latach 1882-1884 do dworu dobudowano piętrowe skrzydło pałacowe, w którym mieszkała Maria Wodzińska Orpiszewska, młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina. Słynny kompozytor oświadczył się Marii w 1836 r., do zawarcia małżeństwa jednak nie doszło. Maria Wodzińska mieszkała we dworze w Kłóbce do swojej śmierci w 1896 r. Została pochowana na miejscowym cmentarzu.Po wojnie była tu szkoła. W 1997 r. dwór powrócił do spadkobiercy - Bohdana Orpiszewskiego. Ten jednak nie mając środków na remont, sprzedał nieruchomość w 2004 roku prywatnym nabywcom, którzy jednak nie przeprowadzili żadnych prac remontowych. W 2010r. zdewastowaną budowlę zakupiło Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W latach 2012 - 2014 budynek odbudowano i przystosowano na cele muzealne.Ekspozycja wnętrz dworu w Kłóbce dzieli się na trzy części. W starszej, parterowej części budowli odtworzono atmosferę dworu jako siedziby ziemiańskiej, domu wielopokoleniowej rodziny Orpiszewskich – intelektualistów i patriotów.Funkcje i wyposażenie poszczególnych pomieszczeń odtworzono zgodnie z przekazami historycznymi. Do dworu wróciły zgromadzone w muzeum zabytkowe obrazy, meble i inne wyposażenie pochodzące z kujawskich siedzib ziemiańskich, w tym także z Kłóbki. W drugiej części ekspozycji, mieszczącej się w piętrowym skrzydle pałacowym, zorganizowano wystawę twórczości malarskiej mieszkanki dworu, Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, narzeczonej Fryderyka Chopina. Trzecia część ekspozycji mieści się w zabytkowych, piwnicach pałacowych, gdzie odtworzono m.in. kuchnię dworską, spiżarnie i pralnię.
Tadeusz Adamiec
20.08.2023
Dwór
Dworek Orpiszewskich w Klóbce. Tu mieszkała Maria Wodzyńska ze Służewa, miłość Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego. Zmarła w 1896 r. i pochowana na miejscowym cmentarzu w rodzinnym grobie Orpiszewskich. Cały skansen w Kłóbce z kościołem i niedalekim cmentarzem polecam zwiedzającym.
Pracownia Geologiczna ADRIUM
30.07.2023
Dwór
Wprawdzie brak gastronomii i rozbudowanych atrakcji ale dwór pięknie odrestaurowany i bardzo przyjemnie było słuchać Przewodnika.
Monika M.
29.07.2023
Dwór
Bardzo urokliwe miejsce! Piękny Dwór!
Mateo Spirydonow
27.07.2023
Dwór
Przepiękny dwór z wieloma eksponatami oraz bardzo ciekawą historią. Obiekt do zwiedzania z przewodnikiem który dokładnie i ciekawie opowiada historię dworu. Bardzo ciekawe miejsce zdecydowanie warte zwiedzenia.

Dodaj recenzję

Mapa

Kłóbka 18, 87-840 Kłóbka
Dwór