Czarna Młaka Grunwaldzka, 33-370 Muszyna

Czarna Młaka





102 Recenzje
  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę




Czarna Młaka Grunwaldzka, 33-370 Muszyna




O firmie

BESKID SĄDECKI - www.beskidsadecki.eu | Strona przedstawia Beskid Sądecki. Szczyty Radziejowa, Jaworzyna, Dzwonkówka to elementy Pasma Jaworzyny i Pasma Radziejowej ( Beskid Sądecki), schroniska pttk, rezerwaty przyrody, polany i przełęcze, Główny Szlak Beskidzki, szlaki piesze uzupełniają całość. Beskid Sądecki to również miejscowości: Krynica, Muszyna, Piwniczna Zdrój, Nowy Sącz, Łabowa. Na stronie znajdziesz wszystko czego potrzebujesz do pieszej czy rowerowej wędrówki po Beskidzie Sądeckim.

Kontakty

Zadzwoń do nas
Grunwaldzka, 33-370 Muszyna

Godziny pracy

  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę

Funkcje

  • Parking dla niepełnosprawnych
  • Wejście dostępne dla niepełnosprawnych
  • Odpowiednie dla dzieci




Rekomendowane recenzje

Aneta Kudzia
11.10.2023
Czarna Młaka
Piękny pomnik przyrody
Krzysztof Wichłacz
16.09.2023
Czarna Młaka
Czarna Młaka jest położona na wysokości około 680 m n.p.m. Jest unikalnym w Beskidach górskim jeziorkiem, które powstało wskutek osunięcia się zbocza góry. Osuwisko niczym tama zablokowało odpływ i dało początek zbiornikowi. Wydarzenie to miało miejsce osiem lub dziewięć stuleci temu. W chwili powstania Czarna Młaka miała powierzchnię blisko 20 arów. Jeziorko zanika i jest to zjawisko naturalne nazywane sukcesją ekologiczną. Rośliny zarastają jego brzegi, a dno zasypują opadłe liście. Jeziorko jest miejscem rozrodu płazów: kumaków górskich, żaby trawnej i traszek. W otoczeniu zbiornika rosną rzadkie gatunki storczyków. Na miejscu odnalazłem grzyba o średnicy 60cm, którego nie potrafię sklasyfikować.Miejsce mało rozreklamowane a szkoda bo takiego osuwiska nie znajdziecie już nigdzie w Polsce. Co przyjemne na trasie nie spotkałem ani jednej osoby.Trasę można rozpocząć zostawiając auto przy cerkwi w Powroźniku. 1,5 godziny do Czarnej Młaki. Następnie zejściem do Muszyny i powrót do Powroźnika około godziny. Wytyczona ścieżka przyrodnicza krzyżuje się z niebieskim szlakiem, którym można zejść w ciągu godziny do Leluchowa lub Wojkowej.
Jerzy Ziobrowski
13.09.2023
Czarna Młaka
Bardzo fajne miejsce. Polecam wejście niebieskim szlakiem z Powroźnika i zejście w dół jakieś 300 metrów czarnym szlakiem. Przy niebieskim szlaku w Powroźniku można zostawić samochód na parkingu przy placu zabaw i spokojnie udać się na wycieczkę. Jeśli ktoś chce iść od dołu czarnym szlakiem odradzam. Nie ma gdzie zostawić samochodu, stroma bardzo wąska droga, gospodarze źle nastawieni a przy końcu zabudowań wszystkie psy sforą atakują i szczękają, psy oczywiście niczyje, bramy otwarte, po co tam idziesz? Próbowałem nie polecam. Natomiast niebieskim szlakiem to inna bajka. Tylko niebieski.
Dominik Lenc
23.08.2023
Czarna Młaka
Urocze miejsce i szlak raczej mało uczęszczany bo nikogo nikogo nie spotkałem po drodze.Warto się przejść i zobaczyć tę Młakę:-)
Marcin Tomal
19.08.2023
Czarna Młaka
Czarna Młaka jest położona na wysokości około 680 m n.p.m. Jest unikalnym w Beskidach górskim jeziorkiem, które powstało wskutek osunięcia się zbocza góry. Osuwisko niczym tama zablokowało odpływ i dało początek zbiornikowi. Wydarzenie to miało miejsce osiem lub dziewięć stuleci temu. W chwili powstania Czarna Młaka miała powierzchnię blisko 20 arów. Jeziorko zanika i jest to zjawisko naturalne nazywane sukcesją ekologiczną. Rośliny zarastają jego brzegi, a dno zasypują opadłe liście. Jeziorko jest miejscem rozrodu płazów: kumaków górskich, żaby trawnej i traszek. W otoczeniu zbiornika rosną rzadkie gatunki storczyków. Powrót do Muszyny trwa około pół godziny. Zakończenie trasy w Powroźniku wymaga poświęcenia dodatkowej godziny. Wytyczona ścieżka przyrodnicza krzyżuje się z niebieskim szlakiem, którym można zejść w ciągu godziny do Leluchowa lub Wojkowej.
Anna Gremian
16.08.2023
Czarna Młaka
Lepiej wybrać się tam latem, kiedy jest dłużej sucho. Tereny wokół tego małego jeziorka są podmokłe i trzeba uważać. Zimą, kiedy jest śniegu po kostki, dojście i znalezienie jeziorka jest mocno utrudnione. Ale spacerek całkiem przyjemny.
Ela Muszynska
14.08.2023
Czarna Młaka
Bardzo ładne miejsce, szlak turystyczny dobrze jest oznakowany. Jednak dotarcie do jeziorka polecam wprawionych turystom, bo chwilami było ciężko, ale widok jest przepiękny. Przyroda potrafi zadziwić swoją urodą.
Piotr Abramek
27.07.2023
Czarna Młaka
Bardzo ciekawe i wbrew innym opiniom dość łatwo dostępne miejsce. Dla najmłodszych i najstarszych można asfaltem, a potem drogą betonową dojechać do końca. Po ostatnich zabudowaniach podjechać jeszcze 15 metrów i stanąć na poboczu po lewej stronie. Z tego miejsca dojście nawet dla małych dzieci nie powinno stanowić problemu. Szlak dobrze oznaczony, widoczny, jednak są miejsca gdzie trzeba zwiększyć uwagę. Jak to w górach. Czas dojścia 6cio latka ok 25 min.
Magdalena Klimkowska
26.07.2023
Czarna Młaka
Bardzo urokliwe górskie jezioro. Jest ciekawym zjawiskiem geologicznym. Na brzegu zrobiony jest pomost, obok stoi wiata, są także ławki. Miejsce cudownie ciche, z dużą wilgotnością powietrza przez co jeszcze bardziej czuć zapach lasu.Najlepiej dojść do niego przyjemnym szlakiem niebieskim,a potem odbić na czarny. Ma trasie, przynajmniej w okresie zimowym pustki.
Przemek_K_ premo18
25.07.2023
Czarna Młaka
Ciekawe miejsce, warto się tu wybrać z dziećmi. Niestety staw zarasta i pewnie za parę lat nie będzie po nim śladu. Nad stawem zrobiona jest kładka widokowa oraz jest kilka ławeczek gdzie można posiedzieć i odpocząć po wędrówce tutaj. Niedaleko są też wiaty biwakowe. Fajny i urokliwy szlak jakim można dość tutaj to ten z Powroźnika koloru niebieskiego, a potem należy skręcić na szlak czarny (na niektórych starych mapach szlak czarny nie jest zaznaczony). Czarnym szlakiem w drodze powrotnej dojdziemy do drogi wojewódzkiej nr 971 z Powroźnika do Muszyny.

Dodaj recenzję

Mapa

Grunwaldzka, 33-370 Muszyna
Czarna Młaka