Park Tysiąclecia Wazów 34, 65-001 Gmina Zielona Góra

Park Tysiąclecia





1442 Recenzje
  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę




Park Tysiąclecia Wazów 34, 65-001 Gmina Zielona Góra




O firmie

|

Kontakty

Strona internetowa
Zadzwoń do nas
Wazów 34, 65-001 Gmina Zielona Góra

Godziny pracy

  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę

Funkcje

  • Wejście dostępne dla niepełnosprawnych
  • Odpowiednie dla dzieci
  • Można przyjść z psem
  • Turystyka piesza
  • Huśtawki
  • Zjeżdżalnie




Rekomendowane recenzje

Jakub Pawlak
15.10.2023
Park Tysiąclecia
Przyjemny klimat jak i Fajna opcja na spacer.Proponuję przejść się podczas wiosny
Mykola Vasylyk
11.09.2023
Park Tysiąclecia
Bardzo trudno mi to miejsce nazwać parkiem, bo nie ma tam nic ciekawego. Są więc ławki i tak dalej, skatepark nie jest dla każdego. Terytorium nk było małe i uruchomione i wrażenie, że jesteś w lesie i chcesz posprzątać, dodać rzeźby, fontannę lub jezioro, dla dzieci coś większego i tak jest to świetne miejsce na spacery naszych pupili bo prawie nie ma ludzi. A mi się to nie podobało.
ccrusoee
10.09.2023
Park Tysiąclecia
Miejsce to jest naznaczone przeszłością i historią specyficzną dla tego miejsca. Wcześniej był tu cmentarz..... Bystry obserwator, znajdzie tu podczas spaceru dowody na to....Park Tysiąclecia w Zielonej Górze – park miejski w Zielonej Górze, znajduje się w ścisłym sąsiedztwie centrum miasta, pomiędzy ulicami Wazów, Bankową i Stanisława Staszica. Powstał w 1966 roku na terenie cmentarza. Odznacza się bogactwem flory – z drzew występują tu m.in: lipa, klon, daglezja, miłorząb japoński czy żywotnik zachodni oraz liczne krzewy, m.in forsycja i tawuła. Wśród przedstawicieli fauny, park upodobały sobie wiewiórki oraz – wyjątkowo liczne w mieście – sroki.Szczątkowo na przestrzeni całego parku widać pozostałości dawnej infrastruktury cmentarnej jak alejki czy fragmenty małej architektury W parku znajduje się też klasycystyczny budynek krematorium z 1922 (obecnie siedziba ZSP) oraz dobrze zachowany, monumentalny grobowiec znanego zielonogórskiego przemysłowca – Georga Beuchelta. W centralnej części parku zachowała się też mogiła z 1941 r. Wśród infrastruktury powojennej wyróżnia się plac zabaw i powstały pod koniec lat 90. skatepark.(Historia)Przed II wojną światową był tu Cmentarz Zielonego Krzyża (Gruener Kreuz Friedhof). Powstał w pierwszej połowie XVII w. i przez długie lata powiązany był z istniejącym na jego zachodnim skraju szpitalem. Budynek w 1912 roku przemianowano na przytułek dla starców (w związku z budową obok nowego szpitala przy ul. Wazów), po wojnie mieściła się tu Liga Obrony Kraju. Wyburzony został w roku 2011. Znaczne rozbudowanie cmentarza nastąpiło na początku XIX w. gdy likwidacji uległa nekropolia na Placu Słowiańskim. Cmentarz Zielonego Krzyża podzielony był na część ewangelicką (część wschodnia parku) i katolicką (część zachodnia). Część katolicka wykorzystywana była również po wojnie, do czasu otwarcia cmentarza komunalnego przy ul. Wrocławskiej (rok 1954). W roku 1958 przez zachodnią część nekropolii poprowadzono ulicę Fornalskiej, mająca połączyć budynek Wojewódzkiej Rady Narodowej (później Urząd Wojewódzki, obecnie – Urząd Marszałkowski) z gmachem KW PZPR (obecnie – Centrum Biznesu). Dziś ulica ta – po znacznym przebudowaniu – wchodzi w skład Placu Marszałka J. Piłsudskiego. Cmentarz zlikwidowany został w roku 1966 gdy był już otoczony zabudową mieszkalną. Przypadająca wówczas tysięczna rocznica powstania państwa polskiego dała początek nazwie nowo powstałego parku. Mogiły powojenne przeniesiono wówczas na cmentarz komunalny.(Krematorium)Nawiązujący do klasycyzmu budynek zielonogórskiego krematorium zaprojektował architekt o nazwisku Nerche w 1922 roku. Zaprojektował on też reprezentacyjną część cmentarza oraz kolumbarium mogące pomieścić do 1000 urn. Krematorium zaczęło funkcjonować 23 sierpnia 1923 roku. (źródło: Wikipedia).
Marcin Mackiewicz
30.07.2023
Park Tysiąclecia
Świetne miejsce na spacery.Duży plac zabaw dla dzieci.Miejsce w którym może odpocząć każda rodzina.
Vanalai
30.07.2023
Park Tysiąclecia
Park odwiedziłam letni czerwcowy wieczór po 21, na tzw. 'spontanie'.Sporo drzew i zieleni, raczej spokojnie.Choć nadal trwają prace remontowe alejek, schodów i być może przy okazji sieci wodociągowej, to i tak otoczenie było przyjemne. Wygląda, że przy utwardzonych alejkach pojawi się wiele ławeczek.W planach również budowa tężni solankowej.Park powstał w 1966 na terenie dawnego cmentarza i obecnie nadal znajdują się elementy infrastruktury cmentarnej - układ alejek, budynek krematorium, grobowiec Georga Beuchelta, mogiła Paula Mischke z 1941 roku.Między parkiem a osiedlem bloków znajduje się skatepark i plac zabaw.W pobliżu skrzyżowania ulic Waryńskiego i Wazów znajduje się mały miejski parking.
Dominik
29.07.2023
Park Tysiąclecia
Park jak park. Głównie służy jako skrót przejść między szpitalem a miastem oraz jako toaleta zwierzaków z okolicznych domostw.
Jadwiga Ryszard
26.07.2023
Park Tysiąclecia
Miejsce z potencjalem wlasnie zaczyna sie rewitalizacja parku

Dodaj recenzję

Mapa

Wazów 34, 65-001 Gmina Zielona Góra
Park Tysiąclecia