Synagoga Ignacego Krasickiego 28, 58-200 Dzierżoniów

Synagoga





63 Recenzje




Synagoga Ignacego Krasickiego 28, 58-200 Dzierżoniów




O firmie

Beiteinu Chaj – 2004 Foundation |

Kontakty

Strona internetowa
Zadzwoń do nas
Ignacego Krasickiego 28, 58-200 Dzierżoniów

Godziny pracy

Funkcje

  • Parking dla niepełnosprawnych
  • Wejście dostępne dla niepełnosprawnych
  • Zakupy stacjonarne
  • Karty kredytowe
  • Karty debetowe
  • Usługa płatności mobilnych NFC
  • Dostawa




Rekomendowane recenzje

Gosia Lazorko-Janska
26.10.2023
Synagoga
Budynek z 1875 r. Aż dziwne, że przetrwał zawieruchę wojenną. Podobnie jak cmentarz żydowski przy ul. Bielawskiej. Świadectwo wielokulturowości tych ziem. Przed budynkiem obelisk upamiętniajacy powstanie w gettcie warszawskim. Całość zadbana, skłania do zadumy nad naszą historią
Adam Motek
23.10.2023
Synagoga
Klimatyczny budynek
Sylwester
23.10.2023
Synagoga
Wg informacji przekazanych przez pracownika informacji turystycznej budynek synagogi przetrwał wojnę, gdyż Niemcy obawiali się go wysadzić przy tak bliskiej odległości do innych murów miejskich.
Waldemar Sutryk
12.10.2023
Synagoga
Cudowne, magnetyczne miejsce. Dzięki wytrwałym Gospodarzom została dźwignięta z ruin i jest Świadectwem. Pasja, wiara, dobra energia, harmonia, a także łaski Boga, bez których wskrzeszenie to nie byłoby możliwe. Podziw i szacunek, bo niemożliwe stało się możliwe.
Gosia Aleks
09.10.2023
Synagoga
Piętnasty punkt Traktu Smoka.SYNAGOGA – wzniesiona została w 1875 r. wg projektu Ewalda Böttgera. Wcześniej „synagoga stara” od 1811 r. funkcjonowała w budynku zakonu maltańskiego. W tym miejscu miała powstać szkoła żydowska. Urzędnicy nie wyrazili jednak na nią zgody. Ponieważ gmina żydowska kupiła już grunt, władze zaproponowały budowę synagogi, w której mogłaby mieścić się też sale do nauki, mieszkanie dla nauczyciela, jak i mieszkanie dla rabina i jego rodziny. Na parterze znajdowała się kuchnia, stołówka, szkoła żydowska i pomieszczenia administracyjne, a na piętrze obszerna główna sala modlitewna, którą z trzech stron otaczają galerie dla kobiet wsparte na drewnianych kolumnach.Pierwszym rabinem nowej synagogi był Moritz Cohn. Przyjechał z Rawicza w 1859 r. Nagrobek jego żony do dziś znajduje się na żydowskim cmentarzu przy ulicy Bielawskiej.Synagoga przetrwała II wojnę światową, bo była niemiecką własnością prywatną Konrada Springera. Budynek dzierżawiony był przez administrację Hitlerjugend i dzięki temu bożnica, jako jedna z niewielu w kraju przetrwała czas wojny.Po niej synagoga ponownie pełniła swoją funkcję, jednak od 1968 do 1980 roku, z powodu wymuszonej na Żydach emigracji, nabożeństwa odbywały się nieregularnie, w następstwie tego została zamknięta. Od 1994 roku wpisana jest do rejestru zabytków, a w roku 2012 nadano jej nazwę Rutika, jest to imię pięcioletniej dziewczynki zamordowanej w holokauście w 1942 r.Od 2007 r. jej właścicielem jest założona przez Rafaela Blaua fundacja Beiteinu Chaj, dążąca do przekształcenia synagogi w miejsce spotkań z historią, religią i kulturą Żydów.Jest to jeden z niewielu budynków sakralnych tego typu, który przetrwał II Wojnę Światową.
Hanna Rojek
13.08.2023
Synagoga
Ładny, dobrze utrzymany zabytek, ślad minionych dziejów naszego kraju.
Marta B
09.08.2023
Synagoga
Pięknie odrestaurowana, zdecydowanie warto zajrzeć. W synagodze odbywa się sporo koncertów i spotkań.
the2DiaMOONds
05.08.2023
Synagoga
Zabytkowy obiekt który warto odwiedzić i zapoznać się z historią i znaczeniem tego miejsca. Po wielu latach zaniedbany budynek doczekał się remontu i może go zwiedzać. Odbywa się w nim wiele imprez jak i wystaw zwiazanych z kulturą żydowska i nie tylko.
Malgorzata Bortkiewicz
25.07.2023
Synagoga
Budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta w stylu neoromańskim.
Henryk Słomiński
24.07.2023
Synagoga
Spokojnie można oglądać

Dodaj recenzję

Mapa

Ignacego Krasickiego 28, 58-200 Dzierżoniów
Synagoga