Ludwikowice Kłodzkie 57-450 Ludwikowice Kłodzkie

Ludwikowice Kłodzkie





12 Recenzje




Ludwikowice Kłodzkie 57-450 Ludwikowice Kłodzkie




O firmie

|

Kontakty

Strona internetowa
Zadzwoń do nas
57-450 Ludwikowice Kłodzkie

Godziny pracy

Funkcje

  • Parking dla niepełnosprawnych




Rekomendowane recenzje

Sylwester
03.10.2023
Ludwikowice Kłodzkie
Klimatyczna stara stacyjka. Budynek nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, ale przejście podziemne nadal działa.
Wojciech Bartniczak
17.09.2023
Ludwikowice Kłodzkie
Absolutnie śliczna stacyjka... Pięknie zachowany budynek - klimatyczny. Peron z oryginalną nawierzchnia z ubiegłego wieku i co chyba unikatowe dla tak małych przystanków, przejście podziemne między peronami. Tu przed stacją, piękny wiadukt.
EDYTA L
17.09.2023
Ludwikowice Kłodzkie
Niewielka stacja, ewidentnie potrzebuje remontu.Obecna miejscowość powstała najpóźniej w pierwszej połowie XIV wieku. W 1352 roku Hanns von Wustehube sprzedał dwór w Nowej Rudzie oraz pięć innych wsi, w tym Ludwikowice, braciom von Donyn. Posiadłość w rękach tego rodu pozostawała do 1472 roku. Po śmierci ostatniego męskiego potomka rodu von Donynów dobra noworudzkie przeszły w ręce von Stillfrieda, małżonka Anny von Donyn. Po wojnie 30-letniej baron von Stillfried utracił część dóbr, ponieważ poparł protestantów.W 1631 r. w Ludwikowicach mieszkało 23 gospodarzy płacących podatki kościelne, a większą posiadłość miał tu F. Thamm. Około roku 1765 wieś dzieliła się na trzy części: barona von Larischa, barona von Stillfrieda oraz wolne sędziostwo. Miejscowość szybko się rozwijała, do czego przyczyniło się powstanie kolonii i przysiółków. Wynikało to z rozkwitu tkactwa chałupniczego w okolicy, a także otwierania kolejnych kopalń węgla.Rozwój górnictwa i tkactwa spowodował bardzo szybki rozkwit Ludwikowic w pierwszej połowie XIX wieku, ale przyczynił się też do podziału wsi pomiędzy różnych właścicieli. W 1825 roku miejscowość składała się aż z sześciu części. Były to głównie kolonie poza właściwą wsią. W części hr. von Magnisa było 47 domów, kościół, szkoła katolicka, browar, bielnik i trzy młyny wodne. Poważnie rozwinęło się tkactwo chałupnicze, bowiem pracowały 64 krosna bawełniane i 52 lniane.Kolejnym właścicielem wsi w drugiej połowie XIX w. stał się baron von Seherr-Thoss, który w roku 1862 zastosował w swoim bielniku w Ludwikowicach węgiel kamienny do opalania kotła, co było wówczas nowością w przemyśle włókienniczym. Po upadku tkactwa chałupniczego miejscowość nadal się rozwijała, do czego przyczyniła się kopalnia „Wenceslaus” w Miłkowie, która rozbudowując się, przyłączała kolejno mniejsze kopalnie i pola wydobywcze z całej okolicy. W samej wsi w miejsce warsztatów chałupniczych powstały niewielkie tkalnie mechaniczne zatrudniające dawnych chałupników. Pod koniec XIX wieku przy kopalni zbudowano dużą elektrownię, a w miejscowości powstało kilka drobnych zakładów przemysłowych. Do rozwoju wsi przyczyniło się też przeprowadzenie w 1880 roku linii kolejowej łączącej Nową Rudę z Wałbrzychem. W końcu XIX wieku założono w miejscowości ewangelicki zakład charytatywny „Ludmillastift”
Tomasz Win
06.08.2023
Ludwikowice Kłodzkie
Mała stacyjka, pusto, cicho i czysto.
Doris W.
25.07.2023
Ludwikowice Kłodzkie
Ależ ona ma urok , widać że ktoś kto się opiekuje obiektem dwoi się i troi żeby umilić czekanie , malutka a zapada w pamięci

Dodaj recenzję

Mapa

57-450 Ludwikowice Kłodzkie
Ludwikowice Kłodzkie