Wieża Spadochronowa Tadeusza Kościuszki, Katowice

Wieża Spadochronowa





722 Recenzje
  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę




Wieża Spadochronowa Tadeusza Kościuszki, Katowice




O firmie

Wieża spadochronowa w Katowicach – Wikipedia, wolna encyklopedia |

Kontakty

Zadzwoń do nas
Tadeusza Kościuszki, Katowice

Godziny pracy

  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę

Funkcje

  • Parking dla niepełnosprawnych
  • Wejście dostępne dla niepełnosprawnych
  • Odpowiednie dla dzieci




Rekomendowane recenzje

Janusz Redmi
09.10.2023
Wieża Spadochronowa
Bardzo smutne hisorycznie miejsce w Katowicach,ale zarazem pokazujące bohaterstwo naszych harcerzy.
Dawid Bębenek
06.09.2023
Wieża Spadochronowa
Miejsce którego nie można ominąć spacerując po Parku Kościuszki. Warto przy okazji (jeśli ktoś nie zna) zapoznać się z historią która łączy się z Wieżą Sapdochronową.
Akumu 1966
03.09.2023
Wieża Spadochronowa
Ciekawe ale nie ma żadnej informacji co kiedy i jak tylko słaba tablica.Trzeba poczytać w publikacjach na ten temat.Warto zobaczyć i połączyć to ze spacerem w parku.
Mariusz W
01.09.2023
Wieża Spadochronowa
Całkiem niepowtarzalne miejsce, wierza spadochronowa w centrum miasta.Może sam obiekt nie jest najciekawszy ale na pewno warto to zobaczyć, szczególnie, że mamy dookoła spory i bardzo ładny park :)
Krzysztof Sala
30.08.2023
Wieża Spadochronowa
Wieża spadochronowa w Parku Kościuszki. Niestety nie wolno na nią wchodzić .
Piotr Gaj
26.08.2023
Wieża Spadochronowa
Miejsce jednocześnie ładne, atrakcyjne i historyczne. Uważam, że to miejsce obowiązkowe dla zwiedzających Katowice. Wejście na wieże nie jest dostępne.
Akacja B
21.08.2023
Wieża Spadochronowa
Miejsce-pomnik, otoczone wspaniałym parkiem idealnym na swobodne sobotnie czy niedzielne spacery. Miejsce wielu imprez miejskich, między innymi coroczna inscenizacja obrony wieży przez harcerzy. W pobliżu stacja z rowerami miejskimi, oraz przystanek zarówno tramwajowy jak i autobusowy. Dalej w parku nekropolia radzieckich żołnierzy poległych w czasie walk o Katowice. Zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia czy to ze względu na walory historyczne czy też wypoczynkowe.
Martyna Krasna
31.07.2023
Wieża Spadochronowa
Warto przejść się i zobaczyć na własne oczy, zwłaszcza kiedy zna się historię tego miejsca ...
Paulina
25.07.2023
Wieża Spadochronowa
Jedyna w Polsce wieża spadochronowa. Przy okazji spaceru po pięknym parku Kościuszki można podejść i zobaczyć.stalowa wieża spadochronowa, używana do początkowego szkolenia skoczków spadochronowych – przyszłych lotników lub ewentualnie żołnierzy polskich wojsk powietrznodesantowych. Wieża została zbudowana w 1937 r. z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Była wówczas największą wieżą spadochronową w kraju. Budowa wieży spadochronowej napotkała sporo problemów. LOPP nie dysponowała pełnymi środkami na ukończenie inwestycji. Przeciwko budowie wieży w Parku Kościuszki protestował też koncern Hohenlohe, właściciel kopalni Wujek, której pola węglowe znajdowały się pod parkiem. W latach 40. niemieckie władze Katowic postanowiły rozebrać wieżę i prawdopodobnie przetopić jej elementy. Po wojnie, w latach 50. wieżę odbudowano. Nowa ma 35 metrów. Przez krótki okres prowadzono na niej ćwiczenia spadochronowe, ale jak podają niektóre źródła, zaniechano ich po protestach mieszkańców. Dziś wieża jest pomnikiem i katowickim landmarkiem. To jedyna istniejąca obecnie wieża spadochronowa w Polsce. Według dokumentacji technicznej, która znajduje się w zasobach archiwum Urzędu Miejskiego w Katowicach, projekt wieży wykonano w Biurze Technicznym Budowy Mostów w Chorzowie. Pod dokumentami podpisał się inż. Korzieter. Stalowa konstrukcja wieży miała 50 metrów wysokości. Na jej szczyt prowadziły schody, wewnątrz konstrukcji znajdował się szyb windowy, w którym kursowała dwuosobowa elektryczna winda. Na szczycie wieży znajdowała się platforma, z której wykonywano skoki. Wokół platformy zamontowano balustradę wykonaną z pełnej stali, w której zamontowano drzwiczki. Balustrada obracała się, tak by kierunek, w jakim oddawano skoki można było dostosowywać do kierunku wiejącego wiatru. Spadochron połączony był stalową linką z obracanym wysięgnikiem oraz przeciwwagą, która poruszała się w rurze umieszczonej w osi wieży.

Dodaj recenzję

Mapa

Tadeusza Kościuszki, Katowice
Wieża Spadochronowa