Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP Tumska 1, 09-400 Płock

Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP





1625 Recenzje




Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP Tumska 1, 09-400 Płock




O firmie

Katedra Płock - Parafia - Zabytki - Kultura - Historia |

Kontakty

Strona internetowa
Zadzwoń do nas
+48242623435
Tumska 1, 09-400 Płock

Godziny pracy

Funkcje

  • Parking dla niepełnosprawnych
  • Wejście dostępne dla niepełnosprawnych




Rekomendowane recenzje

diabliq diabłecki
26.10.2023
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Polichromie wykonane w XX wieku sprawiają wrażenie stylu przełomu XIX wieku i XX wieku. Są przepiękne - postaci niczym z pogranicza snu i jawy, które przeszywają spojrzeniem. Bogate zdobnictwo, poruszająca symbolika. Można to oglądać godzinami. Kaplica królewska (chociaż nie ma tam pochowanych królów) jest zdecydowanie perełką w zakresie tych polichromii. Cała budowla jest monumentalna, tak, że wręcz czujesz ducha historii.
Renata Olszewska
24.10.2023
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Widoczna z daleka. Zbudowana na Wzgórzu Tumskim, które wznosi się na wysokość 60 metrów. Jedna z najstarszych polskich katedr. Otoczona zielonym terenem przypominającym park a nie teren przykościelny. Wewnątrz replika drzwi płockich. Oryginalne drzwi są starsze od drzwi gnieźnieńskich i znajdują się w zachodnim portalu Św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim w Rosji. Piękne krzyżowe sklepienia a mury pokrywają liczne polichromie.W kaplicy królewskiej znajduje się sarkofag że szczątkami władców Polski - Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego. Duża część wyposażenia kościoła pochodzi z XVI i XVII wieku. Dla koneserów tego typu sztuki to prawdziwa perełka.
waldi0055
13.10.2023
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Bazylika robi ogromne wrażenie. Można w niej wręcz namacalnie poczuć historię. I tych którzy w tym miejscu ją tworzyli. Warto, choć na 10 minut usiąść i oderwać się myślami od tej naszej pszaśnej żeczywistością.
Białostockie Biuro Nieruchomości
07.10.2023
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
To chyba najcenniejszy i najsławniejszy zabytek Płocka. Świadek historii, miejsce pochówku wielu koronowanych. Budynek pięknie położony nad Wisłą. Trwa od wieków i nieustannie zachwyca. Wyniosły i podniosły... Pięknie zdobiony - wspaniałe malowidła! Cudowna Kaplica Królów. Oglądaliśmy z przewodnikiem i polecamy taką opcję - dużo wiedzy i dużo informacji na temat tego wspaniałego zabytki Mazowsza.
Maciej Partyka
30.09.2023
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Przede wszystkim piękna budowla. W środku można zobaczyć Drzwi Płockie a także grób polskich władców Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Zwiedzanie jest bezpłatne.
Jacek Kupracz
11.09.2023
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP z XII wieku to najcenniejszy zabytek Płocka i jedana z najstarszych budowli sakralnych w Polsce. W Kaplicy Królewskiej znajdują się sarkofagi władców Polski: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego oraz w krypcie poniżej 15 Książąt mazowieckich. Warta uwagi jest także kopia Drzwi Plockich, których orginał powstał w 1154 roku, a obecnie znajdują się w soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim w Rosji. Warto odwiedzić to miejsce, polecam
Bartosz S
31.07.2023
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Wnętrze robi duże wrażenie. Miejsce wielu wycieczek, jest również miejscem gdzie spoczywają kości Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Trzeba koniecznie odwiedzić będąc w Płocku
M Sa
30.07.2023
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Wspaniały obiekt historyczny! Uczta dla miłośników historii sztuki i architektury. Bogactwo zdobień, ornamentów, polichromii. Pomijając zasadność i sens kultu religijnego, świątynia godna zwiedzenia. Warto zwiedzić kryptę władców Polski: Bolesława III Krzywoustego i Władysława I Hermana.
w_moim_makowniku
29.07.2023
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Karol Wojtyła sześciokrotnie nawiedził Bazylikę Katedralną w Płocku. Teraz jest z nami obecny w naszej świątyni w znaku swoich relikwii. W kaplicy Królewskiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku pochowani są Władysław I Herman (1043-1102) oraz jego syn Bolesław III Krzywousty (1086-1138) - za ich panowania miasto to było stolicą Polski. W krypcie bazyliki spoczywają także szczątki 14. książąt mazowieckich oraz księżniczki litewskiej... Choć ojciec i syn, Władysław Herman i Bolesław Krzywousty, nie byli królami, ich doczesne szczątki spoczywają w kaplicy królewskiej. Miejsce ich pochówku jest dość oczywiste, bo dla obu siedzibą było właśnie miasto Płock.Niewiele osób wie, że ci władcy spoczywają na swoim obecnym miejscu stosunkowo od niedawna - mówi ksiądz proboszcz Stefan Cegielski. Początkowo znajdowały się w centralnym miejscu świątyni, na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu.W 1825 roku, dokładnie 2 lipca udało się te szczątki znaleźć. Zostały złożone w kaplicy na lewo od głównego wejścia do katedry. Ponieważ katedra była w średniowieczu wielokrotnie plądrowana i dewastowana, nie było pewności, czy szczątki rzeczywiście należą do władców. Mimo to, zarówno mszy i kazaniu, jak i przeniesieniu szczątków na obecne miejsce towarzyszyło głębokie przekonanie, że są autentyczne - mówi ksiądz Cegielski i dodaje, że kości władców były badane w latach 70., ale były to właściwie jedyne badania, jakie prowadzono po II wojnie światowej.Szczątki dwóch władców spoczywają w grobie wykonanym z czarnego marmuru, na szczycie którego znajduje się orzeł mazowiecki bez korony - ten sam symbol trafił później na czapki dywizji kościuszkowskiej.
Kasjopea 0
25.07.2023
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Ciekawe miejsce. Warto będąc w Płocku zwiedzić. Polecam.

Dodaj recenzję

Mapa

Tumska 1, 09-400 Płock
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP