Kościół pw. św. Jakuba rynek Nowomiejski 6, 87-100 Toruń

Kościół pw. św. Jakuba





992 Recenzje




Kościół pw. św. Jakuba rynek Nowomiejski 6, 87-100 Toruń




O firmie

Kościół i parafia świętego Jakuba w Toruniu | Kościół i Parafia świętego Jakuba w Toruniu

Kontakty

Zadzwoń do nas
+48566222924
rynek Nowomiejski 6, 87-100 Toruń

Godziny pracy

Funkcje

  • Parking dla niepełnosprawnych
  • Wejście dostępne dla niepełnosprawnych




Rekomendowane recenzje

Katarzyna B.
26.10.2023
Kościół pw. św. Jakuba
Kościół Św. Jakuba w Toruniu, przepiękna gotycka budowla z niesamowitym ołtarzem. Cała świątynia przepiękna, bogato zdobiona, strzeliste sklepienia nad wspaniałym ołtarzem zapierają dech. Wstęp do kościoła wolny, stoi skarbonka na dobrowolne ofiary, ale nie jest to obowiązek. Warto zobaczyć te przepiękne wnętrza!
Aga
26.10.2023
Kościół pw. św. Jakuba
W przypadku tego kościoła, stojącego na rynku Nowego Miasta, dobrze widać imponującą bryłę. Architektonicznie jest najpiękniejszą z toruńskich świątyń. Wnętrze robi nie mniejsze wrażenie, jest przepiękne! Środkowa nawa jest wyższa od bocznych, jak w bazylice. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz kościół zachwyca lekkością i delikatnością. Warto nieco zboczyć że Starówki, by nim nacieszyć oczy!
Tadek B.
14.10.2023
Kościół pw. św. Jakuba
Z zewnątrz typowy kościół. Dopiero wnętrza robią wrażenie. Przemiły Pan zajmujący się opieką nad kościołem i dysponujący olbrzymią wiedzą historyczną. Można wypożyczyć indywidualny przewodnik multimedialny i posłuchać o historii poszczególnych ołtarzy, rzeźb, obrazów i fresków. Ogólnie wnętrze kościoła przepiękne. Warto poświęcić na jego zwiedzanie trochę więcej czasu.
Wiktoria Gołębiewska
11.10.2023
Kościół pw. św. Jakuba
Przepiękny kościół! Zachwycające wnętrze, warte obejrzenia. Możliwe zwiedzanie.
Jan Kowalski
02.10.2023
Kościół pw. św. Jakuba
Dziedzictwo zakonu Krzyżackiego ( który jeszcze istnieje i ma swoją siedzibę w Wiedniu) jak wiele innych budowli na ziemi Toruńskiej. Kościół gotycki ( budowa zaczęła się w okolicy 1300 roku ) z barokowymi elementami wystroju. Za Wikipedią:Ze względu na charakterystyczną bryłę, bogactwo detalu architektonicznego i wysublimowany układ przestrzenny wnętrza kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury  basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardzo cenny wystrój wnętrza - liczne malowidła ścienne z XIV-XV wieku, XIV-wieczny krucyfiks, tzw. mistyczny, tzw. Czarny Krucyfiks z XV wieku, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, a ponadto późnogotycki obraz - Pasja Toruńska. Spośród zabytków nowożytnych wyróżniają się: ołtarz główny, zespół ołtarzy bocznych z cennymi obrazami, manierystyczna chrzcielnica.Naprawdę polecam wpaść na chwilę przy okazji wizyty w Toruniu żeby zobaczyć tą perełkę architektury. Niby gotyk wiec raczej wszystko dość surowe ale patrząc na bryłę budynku i ceglane detale architektoniczne nabiera się szacunku do średniowiecznych architektów.
Stanisław Kucharuk
28.09.2023
Kościół pw. św. Jakuba
Kościół pw św. Jakuba Apostoła znajduje się na terenie Zespołu Staromiejskiego, przy Rynku Nowomiejskim. Kościół budowano od roku 1309 do XV stulecia. Najpierw prezbiterium, następnie korpus nawowy z wieżą zachodnią. Jeszcze w XIV wieku farą zarządzaly cysterki, potem benedyktynki. W latach 1557-1667 fara należała do gminy ewangelickiej, następnie odzyskały je benedyktynki, które do XIX wieku zarządzaly świątynią. Odtąd do dnia dzisiejszego jest to kościół parafialny. Charakterystyczna bryła, bogactwo detalu architektonicznego i wysublimowany układ przestrzenny wnętrza kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego. Wewnątrz zachował się bardz cenny wystrój wnętrza. Liczne malowidła ścienne z XIV-XV wieku, XIV-wieczny krucyfiks, tzw. mistyczny, tzw. Czarny Krucyfiks z XV wieku, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, a ponadto późnogotycki obraz - Pasja Toruńska. Spośród zabytków nowożytnych wyróżniają się: ołtarz główny, zespół oltarzy bocznych z cennymi obrazami, manierystyczna chrzcielnica. Cudowne miejsce dla duszy i ciała w cudownym miejscu jakim jest Starówka Toruńska. Dodatkowo w tym roku kościół pw. św. Jakuba Apostoła jest kościołem stacyjnym w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Jakubowym, w którym wierzący katolicy mogą na zwykłych warunkach otrzymać odpust zupełny. Kościół ten jest na Szlaku Jakubowym pieszych pielgrzymów prowadzącym do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. W bramie muru okalającego kościół na wysokim filarze umieszczona jest figura św. Jakuba Apostoła, który wita każdego wchodzącego na teren i do kościoła. Pod filarem jest w chodniku usytuowana tablica informującą, że jest to część Drogi Świętego Jakuba prowadzącej do jego grobu w Santiago de Compostela. Bardzo wszystkim polecam wstąpić do wnętrza kościoła. Wierzącym w Pana Boga i nie wierzącym. Jego atmosfera, urok i cicza sprzyjają modlitwie i nie tylko.
Waldemar Kątny
16.09.2023
Kościół pw. św. Jakuba
Kościół św. Jakuba wzniesiony został w I połowie XIV wieku. Piękny gotycki budynek sakralny w Toruniu. W świątyni znajduje się wiele znakomitych dzieł sztuki. Jednym z najważniejszych to gotycki krucyfiks przedstawiający Chrystusa wiszącego na drzewie życia, którego gałązki oplatają rzeźby 12 starotestamentowych proroków. W nawie głównej barokowy ołtarz główny i renesansowe organy jedne z najstarszych w Polsce, zbudowane w 1611 roku. Zdobione są one filigranowymi rzeźbami i herbami Prus Królewskich oraz Starego i Nowego Miasta Torunia. Ozdobą kościoła są również malowidła ścienne pochodzące z XIV-XVI wieku.
marcin mg
27.07.2023
Kościół pw. św. Jakuba
Kościół robi wrażenie szczególnie w środku polecam zobaczyć
Hanka
25.07.2023
Kościół pw. św. Jakuba
Możliwość zwiedzania z audioprzewodnikiem, bardzo ciekawie opowiedziana historia, ciekawostki. Wizerunek diabła na sklepieniu kościoła (!)
Zbigniew K
25.07.2023
Kościół pw. św. Jakuba
Warte obejrzenia miejsce gdzie odkryto rysunki diabła. Przemiły kustosz znający ciekawostki historyczne. Pan naprawdę jest entuzjastą historii tego miejsca, sam z siebie opowiedział nam historię remontu kaplicy i pokazał miejsca gdzie wyryte są znaki obecności diabła. Polecam

Dodaj recenzję

Mapa

rynek Nowomiejski 6, 87-100 Toruń
Kościół pw. św. Jakuba