Bima Starej Synagogi Żydowska 12, 33-100 Tarnów

Bima Starej Synagogi





327 Recenzje
  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę




Bima Starej Synagogi Żydowska 12, 33-100 Tarnów




O firmie

|

Kontakty

Strona internetowa
Zadzwoń do nas
Żydowska 12, 33-100 Tarnów

Godziny pracy

  • niedzielaCzynne całą dobę
  • poniedziałekCzynne całą dobę
  • wtorekCzynne całą dobę
  • środaCzynne całą dobę
  • czwartekCzynne całą dobę
  • piątekCzynne całą dobę
  • sobotaCzynne całą dobę

Funkcje

  • Wejście dostępne dla niepełnosprawnych
  • Odpowiednie dla dzieci




Rekomendowane recenzje

Patrycja Wites-Gocel
29.10.2023
Bima Starej Synagogi
Bardzo ciekawe miejsce. Warto zajrzeć chociaż na chwilę do Tarnowa.
Arkadiusz Hajduk
24.10.2023
Bima Starej Synagogi
Jedno z najciekawszych miejsc na mapie Tarnowa. Pozostałości po żydowskiej świątyni, która została zniszczona przez nazistów. Teren wokół jak i sama bima jest interesująco zagospodarowany, są piękne zdjęcia, związane z historią tego miejsca, jak i ławki oraz mały teren zielony. Warto odwiedzić.
Marcin Olesik
24.10.2023
Bima Starej Synagogi
Bima Starej Synagogi niewątpliwie stanowi część historii miasta, w którym niegdyś dużą część mieszkańców stanowili Żydzi. Bima to pozostałość po najstarszej Tarnowskiej synagodze. Zachowana część, stanowiła centralne miejsce do odprawiania obrzędów religijnych. Murowaną synagogę datuje się na 1630 r. Miała dość burzliwą historię. Była wielokrotnie niszczona, głównie przez pożary. W najbliższej okolicy Bimy znajdują się tablice , z których dowiemy się o historii Tarnowskich Żydów. Myślę, że to ciekawe miejsca z ciekawą historią.
Paweł
20.10.2023
Bima Starej Synagogi
Poland was mostly very friendly, open country for religious minorities, including Jews who settled in Tarnów in the mid-15th century and by 1939 their numbers had reached 25,000 – nearly half the city’s total population. In 1940 Polish and Jewish residents of Tarnów became the first victims of Auschwitz- German death camp. Today Tarnów’s Jewish heritage remains through several historical monuments and sites in and around the former ghetto. However no active Jewish community has survived. This particular brick 'bimah' - a four-pillared podium from which the Torah was read- still remains.
Piotr Nowak
18.09.2023
Bima Starej Synagogi
Miejsce niezwykłe tak można powiedzieć. Zastanawiające i poruszające.Pozostawiając refleksje to niestety przez większość czasu miejsce to jest placem zabaw dzieci. Odnowione fundamenty synagogi sypią się, mimo że niedawno je odrestaurowano. Dużo śmieci, butelek itd.Nazwa okolicy Gaj Sprawiedliwych na wyrost 2 albo 3 drzewa, ogólnie okolica pustyni betonowej.
Henryk Parcheniak
22.08.2023
Bima Starej Synagogi
Jestem w kropce, bo za bimę jako miejsce historii należy się pięć gwiazdek,to za otoczenie i to co tam się wyprawia tylko jedna.Ojciec z synem gra w piłkę nie zważając na to gdzie się znajduje.Jak mu zwróciłem uwagę to twierdzi że nie mają placu zabaw. Wychowanie młodych-tragiczne. No i niestety miejsce jest zaniedbane, pewnie skutkiem takiego postępowania ludzi.
Daniel Plewiński
09.08.2023
Bima Starej Synagogi
Ciekawe miejsce z historii Żydów w Polsce. Szkoda że synagoga się nie zachowała.
Paulina
03.08.2023
Bima Starej Synagogi
Świadectwo historii Tarnowa. Synagoga została zbudowana w 1630 roku, na miejscu starej synagogu. Pierwszy raz uległa zniszczeniu podczas pożaru miasta w 1663  roku, po którym Żydzi starali się o zgodę na odbudowę synagogi, którą uzyskali w 1670 roku. W 1793 roku budynek synagogi znacznie rozbudowano, dobudowano od strony zachodniej przedsionek oraz dobudówkę od strony północnej.W 1814  roku została ponownie uszkodzona podczas kolejnego pożaru miasta. Wówczas doszczętnie spłonęły dwie dobudówki oraz myjka . Po pożarze pomiędzy 1815 a 1848 rokiem bożnica została odbudowana i znacznie powiększona. Wydłużono wtedy budynek w kierunku zachodnim oraz od strony południowej dostosowano do niego tylne ściany dwóch kamienic. W 1878 roku przeprowadzono generalny remont oraz renowację synagogi.W latach 80 XIX w.  budynek został rozbudowany o szeroką, piętrową, neoromanską część frontową, a w jej przyziemiu od strony południowej umieszczono salę dla kobiet. Równolegle przebudowano dach oraz Afrykę . W 1929 roku inżynierowie stwierdzili bardzo zły stan budynku, a w 1935 roku stwierdzono już spękanie elewacji zachodniej i północnej. Podczas II WOJNY ŚWIATOWEJ , 8 listopada 1939roku hitlerowcy spalili synagogę, następnie w 1941 roku wysadzono ją w powietrze i rozebrano jej mury. Do dnia dzisiejszego zachowała się murowana BIMA w stanie trwałej ruiny.Źródło: Wikipedia
Ani P
29.07.2023
Bima Starej Synagogi
Miejsce niedaleko rynku, które warto odwiedzić. Z plansz umieszczonych na murze można się dowiedzieć o przeszłości tarnowskich Żydów i starej Synagogi. Są ławeczki, trochę cienia, co sprzyja zastanowieniu się nad zasypywaniem podziałów na lepszych i gorszych ludzi.Polecam odwiedzającym Tarnów.
papuga ARA Bluuu i inne gatunki
26.07.2023
Bima Starej Synagogi
Zadbane miejsce pokazujące żydowską kulturę i korzenie. Wokół Synagogi zdjęcia ukazujące dawnych Żydów żyjacych w Tarnowie w okolicy roku 1900.

Dodaj recenzję

Mapa

Żydowska 12, 33-100 Tarnów
Bima Starej Synagogi