Wolskie Koloseum
FACEBOOK

Ratujmy wolskie Koloseum

Unikatowe w Europie, zabytkowe rotundy na Woli popadają w ruinę. Dwa XIX wieczne zbiorniki gazu, nazywane wolskim Koloseum, które w niezłym stanie przetrwały II wojnę światową, dziś nikogo już nie obchodzą. Stoją puste, porośnięte w niektórych miejscach drzewkami, ogrodzone obskurnym płotem. Nie funkcjonują w pamięci warszawiaków, czasem tylko ktoś wedrze się do środka i zrobi zdjęcie zachwycającej konstrukcji. Na terenie stoją też zabytkowe, zupełnie wyjątkowe, pastorały. Podobne zbiorniki do naszych są tylko w Wiedniu. Tyle, że tam udało się je zrewitalizować i przerobić na piękny zespół kulturalno – handlowy. 

Jeszcze w latach 90. planowano w dawnych zbiornikach gazu urządzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Władze miasta oddały je za symboliczną złotówkę kombatanckiej fundacji. Pomysł upadł, a fundacja odsprzedała rotundy prywatnemu inwestorowi. Biznesmen miał wielkie plany ale do dziś nic z nich nie wyszło.

Czas się o nie upomnieć! Chcemy przypomnieć, że ceglane rotundy, które mogłyby przyciągać turystów, rozpadają się. Miasto nie powinno bezczynnie patrzeć, jak właściciel zaniedbuje to miejsce.  

W tym roku Wola obchodzi swoje stulecie. Tym bardziej smutno, kiedy dzielnica bezmyślnie traci kolejne zabytki, określające jej dawny przemysłowy charakter. Niedawno deweloper zburzył halę dawnej fabryki Franaszka, choć była wpisana do rejestru zabytków. Nie pozwólmy, by unikatowe rotundy spotkał ten sam los.

https://www.facebook.com/WolskieKoloseum/